2014 Southeast Regional Surfing Championships Results

Menehune Finalist (11 & under, M/F)

1st Noah Dovin CFL
2nd Ryan Huckabee SAFL

3rd Luke Shaw PBFL
4th Rachel Presti CFL
5th Kai Delorenzo SAFL
6th Dawson Holtman TCFL

Boys Finalist (12 to 14)

1st Christian Daniels CFL
2nd Evan Brownell SAFL
3rd CJ Garren SAFL
4th Jonathon Wallhauser CFL

5th Troy Sloan PBFL

6th Chase Modelski PBFL

Junior Mens Finalists (15-17)

1st Nic Groshell NFL
2nd Hobie Sears NFL
3rd Charlie Current NFL
4th Bryce Tawil PBFL
5th Robert DePhillipo PBFL

6th Fisher Grant CFL

“Reflekt Polarized” Men Finalist (18 to 24)

1st Kieran Grant CFL
2nd Parker Greenwood PBFL

3rd Taylor O’Shea CFL
4th Christian Gyland NFL
5th Joei Lasalle NCFL
6th Steven Devine SAFL

Masters Finalist (25-34)

1st Eric Worley NCFL
2nd Michael Morrill PBFL

3rd Jason Latham NFL
4th Steven Tyson SAFL
5th Jeremiah Wyche PBFL

6th Shannon Ferguson NFL

Senior Men Finalist (35-44)

1st Chuck Lanham SAFL

2nd Rodney Logan NCFL

3rd Corey Cirello TCFL

4th CJ Llano NFL

5th Dan Holtman TCFL

6th Brian Fischer WFL

Grandmasters Finalist (45 to 54)

1st Scott Bradley CFL
2nd Lynn Harrington SAFL

3rd Dave Hoag PBFL
4th Jay Smith NCFL
5th Thomas Cook TCFL

6th William Pfeiffer PBFL

Legends Finalist (55 to 64)

1st Steve Moldenhouer CFL

2nd Larry Holmes CFL
3rd John Haas PBFL
4th Phil Spoerle SAFL

5th Charlie Quick SAFL

6th Bill Hayes SAFL

Grand Legends Finalist (65 & Over, M/F)

1st George Alford NCFL

2nd Bob Freeman CFL

3rd Tom Warnke PBFL

4th Chum McCraniels

5th Mario DeLuca CFL

Girls Finalist (14 & under)

1st Braidyn Cunningham NFL

2nd Rachel Presti CFL
3rd Storm Portman CFL
4th Molly Kirk NFL

5th Hannah Blevins NCFL

6th Eden Lange SAFL

Junior Women Finalist (15 to 17)

1st Piper Austin NFL
2nd Shealyn Cunningham NFL

3rd Lily Whatley NCFL
4th Salome Aberger CFL
5th Jilian Bontempo SAFL
6th Sydney Herring NCFL

Women Finalist (18 to 29)

1st Kayla Durden NFL
2nd Haley Watson SAFL
3rd Stacy Coon PBFL
4th Summer Ammirata PBFL

Ladies Finalist (30 & over)

1st Debbie Walker

Menehune Longboard Finalist (14 & under, M/F)

1st Johnathon Wallhouser CFL

2nd Jack Bryant NFL
3rd Max Silvia NFL
4th Morgan Bakinowski TCFL

5th Gavin Silver NCFL

6th Maddy Malizia TCFL

Junior Men Longboard Finalist (15 to 17)

1st Fisher Grant CFL
2nd Austin Hollingshead CFL

3rd Dominique Mirisola PBFL

4th Brandon Valverde PBFL

5th Kasey Fillmore CFL
6th Dakota Wiengas PBFL

Junior Women Longboard Finalist

1st Lily Whatley NCFL
2nd Morgan Bakinowski TCFL

3rd Jilian Bontempo SAFL
4th Hannah Blevins NCFL
5th Taylor Eddy SAFL
6th Maddy Malizia TCFL

Men Longboard Finalist (18 to 34)

1st Corey Williams CFL

2nd Steve Tyson SAFL

3rd Kyle Sumner TCFL

4th Joshua Kistler NFL

5th Kieran Grant CFL

6th Pat Hall CFL

Masters Longboard Finalist (35 to 49)

1st Sunny Stevens SAFL

2nd William Pfeiffer PBFL

3rd Frank Gilday NCFL

4th Dean Holley PBFL

5th Brian Kopec NCFL

6th Mike Grant CFL

Ladies Longboard Finalist (30 & over)

1st Debbie Walker CFL

2nd Sandra Goodwin CFL

Open Bodyboard Finalist (All Ages, M/F)

1st Joey Rosadia CFL

Menehune Bodyboard Finanlist (11 & Under, M/F)

1st Braeden Kopec NCFL

Legends Longboard Finalist (50 & Over)

1st Thomas Cook
2nd Steve Moldenhaver

3rd Charlie Quick
4th Jeff Majaika
5th Bob Freeman
6th Doug Marsh

Open SUP (All Ages, M/F)

1st Kieran Grant CFL

2nd Fisher Grant CFL
3rd Jason Latham
4th Austin Hollingshead

5th Nate Schue

6th Dave Dunik

“Go Pro” Open Shortboard Finalist (All Ages, M/F)

1st Hobie Sears NFL
2nd Sterling Dean Foster WFL

3rd Chuck Lanham SAFL
4th Evan Brownell SAFL
5th Corey Cirello TCFL
6th Joei LaSalle NCFL

Adult Ironman

Kieran Grant

Jr. Ironman

Fisher Grant

Hot Wave

Hobie Sears

Sportsmanship Award

Noah Dovin

Advertisements